کمردرد و چاقی:درمان آسیب ستون فقرات ناشی ازاضافه وزن بافیزیوتراپی

تمام تحقیقات  اخیر طبق مدارک غیر قابل انکار نشان می دهند که چاقی و کمردرد با هم ارتباطی تنگاتنگ دارند. این ارتباط برای شما مفید نیست. این رابطه می تواند باعث شود که شما شغل، خانه، همسر و زندگی شناخته‌شده خود را از دست بدهید. چاقی و کمردرد به‌صورت متحد، مسیری رو به پایین را به سمت درد و بدبختی طی می‌کنند. چاقی بر همه افراد در هر سنی، با هر نژادی و در هر سطح اجتماعی- قتصادی تاثیر می‌گذارد. چاقی می‌تواند به بسیاری از بیماری‌های مزمن منجر شده و حتی می‌تواند باعث مرگ زودهنگام شود. چاقی همچنین به دلیل افزایش فشاری که وزن بیش از حد بدن بر مفاصل، عضلات و دیسک‌های نخاعی وارد می‌آورد، می‌تواند به درد مفاصل بینجامد. علاوه بر این می‌تواند باعث از دست دادن “عملکرد” ​​(توانایی انجام فعالیت‌های روزمره ساده مانند راه رفتن، صعود کردن از پله‌ها یا انجام کارهای خانگی) شود. “ولی چنانچه درد کمر را به همراه یکی از مشکلات زیر تجربه کردید هر چه سریعتر به پزشک مراجعه نمایید.

 • تب
 • قرمزی یا تورم در کمر
 • درد در پایین پاها و زیر زانو
 • بی‌حسی یا ضعف در یک یا هر دو پا و یا اطراف کفل
 • از دست دادن کنترل ادرار یا مدفوع(غیرارادی)
 • درد ممتد بخصوص در شب”

(منبع: https://doctorsaeedi.com/)

اغلب افرادی که از کمردرد ناشی از اضافه وزن رنج می‌برند، قبل از مراجعه به پزشک جراح و انجام جراحی‌های سخت، بهتر است به متخصص طب فیزیکی مراجعه کنند. متخصص طب فیزیکی با استفاده از روش‌های مختلف غیرجراحی و بدون عوارض به بیماران خود برای تسریع روند بهبودی کمک می‌کند. پزشک متخصص ممکن است  از گرما، کمپرس یخ ، دارو، فیزیوتراپی، ورزش و محرک‌های الکتریکی برای کاهش درد بیمار خود بهره بگیرد .

اضافه وزن چگونه بر درد قسمت پایین کمر و ستون فقرات شما تاثیر می‌گذارد؟


به طور کلی افرادی که اضافه وزن دارند، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به کمردرد و درد ستون فقرات، یا هر مشکل مربوط به عضله یا مفصل هستند. در واقع، بین چاقی و مسائل مربوط به ستون فقرات رابطه مستقیم وجود دارد. اساسا، وزن اضافی که توسط یک فرد چاق تحمل می‌شود تنش و فشار بیشتری بر ستون فقرات اعمال می‌کند. بنابراین، سبب افزایش آسیب بالقوه به ستون فقرات و کمر می‌شود. شرایط مختلفی وجود دارد که ممکن است به دلیل چاقی در ناحیه کمر رخ دهد. افرادی که از چاقی رنج می‌برند، خطر بیشتری برای مشکلات خاص در ناحیه تحتانی کمر (پایین کمر) دارند. از آنجایی‌که در بخش میانی، وزن زیادی وجود دارد، لگن به سمت جلو کشیده می‌شود، بر ناحیه پایین کمر فشار وارد می‌کند و باعث درد و مشکلات پزشکی بسیاری می‌شود.

اگر شما چربی بیش از حد در شکم دارید، به احتمال زیاد عوارض جانبی را تجربه خواهید کرد. قسمت مرکزی بدن شما مرکز گرانش شماست و با وزن بیش از حد تغییر می‌کند. این تغییر بدن شما را رو به جلو حرکت می‌دهد و به‌طور بالقوه به کمر شما فشار وارد می‌کند. این تغییر همچنین سبب می‌شود که بدن شما یک حالت غیر طبیعی داشته باشد که در ازای آن می‌تواند منجر به کمردرد زیاد و مشکلات مربوط به پایین کمر شود. بسیاری از مردم دارای یک وضعیت پزشکی هستند که شکم آویزان نامیده می‌شود. با شکم آویزان، محدوده اطراف پایین شکم شما بزرگ و یا بیش از حد کشیده می‌شود. این معمولا به علت پرخوری است و در افراد چاق بسیار رایج است. شکم آویزان وضعیتی است که احتمالا به دلیل چربی بیش از حد منجر به کمردرد می‌شود.

چطور یک درمانگر فیزیکی به شما در کمردرد ناشی از چاقی کمک می‌کند؟


بهترین درمان برای افرادی که از کمردرد ناشی از چاقی رنج می‌برند، این است که تحت نظر فیزیوتراپیست وزن کم کنند. درمانگران فیزیکی می‌توانند به افرادی که چاق هستند کمک کنند که با ورزش کردن بدون درد و همراه با لذت، از لحاظ جسمانی فعال‌تر و تندرست‌تر باشند. ورزش مناسب بسیار مهم است، زیرا به شما کمک می‌کند کالری بسوزانید، از چربی رها شوید، بافت ماهیچه‌ها را حفظ کنید، و از مفاصل خود محافظت کنید. هنگامی‌که یک تمرین ورزشی سرگرم کننده روزمره را شروع می‌کنید، همچنین به شما کمک می‌کند تا انتخاب‌های بهتری در مورد رژیم غذایی خود داشته باشید.

درمانگر فیزیکی با شما کار خواهد کرد تا یک برنامه درمان مخصوص برای پاسخگویی به نیازهایتان، از جمله تمریناتی که می‌توانید در خانه انجام دهید، طراحی کنید. احتمالا تمرین هوازی و تمرین قدرت در برنامه شما گنجانده خواهد شد، زیرا هر دو به کاهش وزن و کنترل وزن کمک می‌کنند. فیزیوتراپیست‌ها برای ایجاد برنامه‌های فعالیت فیزیکی ایمن و موثر برای افراد در همه سنین و با هر توانایی آموزش دیده‌اند. درمانگران فیزیکی همچنین می‌توانند به افراد در رسیدگی به دلایل اساسی که منجر به رفتارهای ناسالم می‌شوند، کمک کنند؛ آنها برای شناسایی موانع ایجاد عادات سالم، تعیین اهداف فردی و پیگیری برنامه آموزشی آموزش دیده‌اند. فیزیوتراپیست شما می‌تواند به شما در موارد زیر کمک کند:

 • کاهش درد: فیزیوتراپیست شما یک برنامه ورزشی فردی را طراحی می‌کند تا به شما کمک کند با کمترین مقدار درد فعالیت‌ها را به طور ایمن انجام دهید. فقط بلند شدن و حرکت کردن می‌تواند درد را تسکین دهد!
 • بهبود قدرت: فیزیوتراپیست شما تمریناتی را برای هدف قرار دادن هر گونه ضعف عضلانی که ممکن است شما داشته باشید، یا تقویت قدرت کلی عضلات، به شما آموزش خواهد داد. ایجاد قدرت در ماهیچه‌ها می‌تواند به سوزاندن کالری کمک کند، فعالیت‌های روزانه را ساده‌تر کند و درد مفاصل را کاهش دهد. انجام شکل‌های ملایم کاهش وزن با گروه‌های ورزشی می‌تواند به جلوگیری از فشار مفاصل کمک کند.
 • بهبود حرکت: درمانگر فیزیکی شما فعالیت و درمان‌های خاص را برای کمک به بازگرداندن حرکات طبیعی مفاصل خشک تعیین خواهد کرد. این کار ممکن است با حرکات “غیرفعال” که درمانگر فیزیکی برای شما انجام می‌دهد آغاز شده و به تمرین‌های فعال که خودتان انجام می‌دهید، توسعه یابد.
 • بهبود وضعیت و انعطاف پذیری: فیزیوتراپیست شما تعیین خواهد کرد که آیا هیچ یک از عضلات اصلی شما سفت شده است یا خیر، و به شما آموزش می‌دهد که چگونه آنها را به آرامی بکشید. درمانگر فیزیکی همچنین وضعیت شما را ارزیابی خواهد کرد، و تمریناتی را برای بهبود توانایی شما برای حفظ وضعیت مناسب آموزش خواهد داد. وضعیت خوب می‌تواند فعالیت‌های دشوار را آسان‌تر و درد آنها را کمتر کند، و حتی تنفس شما را بهبود بخشد.
 • افزایش سطح فعالیت: فیزیوتراپیست با شما در مورد اهداف فعالیت‌هایتان صحبت کرده و برنامه تمرین شما را برای رفع نیازها و اهداف شخصی شما طراحی می‌کند. فیزیوتراپیست به شما کمک خواهد کرد تا با ایمن‌ترین، سریع‌ترین و موثرترین راه ممکن به اهداف خود دست یابید.

دستگاه‌های TENS برای الکتروتراپی

دستگاه تحریک کننده الکتریکی عصبی ماوراء پوستی (TENS) از تحریک الکتریکی برای تحریک احساس درد کمر که به‌وسیله کنترل سیگنال‌های دردناکی به مغز ارسال می‌شوند، استفاده می‌کند. معمولا ابتدا یک آزمایش الکتروتراپی با دستگاه TENS انجام می‌شود، و اگر بیمار کاهش درد قابل توجهی را تجربه کند، ممکن است یک دستگاه TENS در طولانی‌مدت برای کاهش کمردرد در خانه استفاده می‌شود.

اولتراسوند

اولتراسوند یک شکل از گرمای عمیق است که در آن امواج صوتی به پوست اعمال می‌شود و به داخل بافت نرم نفوذ می‌کند. اولتراسوند به خصوص در کاهش درد حاد مفید است و می‌تواند درمان بافت را بهبود بخشد.

چگونه ورزش و کاهش وزن به کمر کمک می‌کند؟


مشکل کمر خشک خود را حل کنید

مشکل کمر خشک خود را حل کنید

اولین تمرین کمردرد چرخش قسمت پایین کمر را افزایش می‌دهد.

اگرچه این بزرگترین حرکت ممکن برای قسمت پایین کمر شما نیست، اما برای عملکرد عضلات شما مهم است.

تمرین به صورت زیر است:

 • بر روی یک سطح صاف به پشت دراز بکشید
 • زانوهای خود را خم کنید و دست‌ها را در زاویه 90 درجه قرار دهید
 • حالا زانوهای خود را به یک سمت بچرخانید
 • تا آنجا که می‌توانید بچرخید، اما هر دو شانه را روی زمین نگه دارید
 • این حالت را برای 10 ثانیه نگه دارید
 • این کار را 5 بار برای هر دو طرف تکرار کنید

کشش قسمت پایین کمر خود را افزایش دهید.

کشش قسمت پایین کمر خود را افزایش دهید

تمرین دوم برای افزایش خم شدن و کشش قسمت پایین کمر طراحی شده است. از آنجا که کشش کمر شما باعث تراکم اعصاب در تنگی کانال نخاعی می‌شود، افزایش این تحرک موجب کاهش فشار اعصاب می‌شود.

شما می‌توانید این کار را به شیوه زیر انجام دهید:

 • روی یک سطح صاف دراز بکشید
 • هر دو دست را کنار شانه‌ها قرار دهید
 • قسمت بالای بدن را به بالا بکشید
 • لگن خود را بر روی زمین نگه دارید
 • این حالت را برای 3 ثانیه نگه دارید
 • به جلو یا حتی به سمت بالا نگاه کنید
 • این کار را برای 10 ثانیه تکرار کنید

آموزش ثبات قسمت پایین کمر

آموزش ثبات قسمت پایین کمر

 • روی یک سطح صاف در حالی‌که زانوهایتان خم شده است، به پشت بخوابید
 • دست‌های خود را روی سینه به صورت ضربدری قرار دهید
 • لگن خود را بلند کرده و آن را برای 10 ثانیه نگه دارید
 • این کار را 10 بار تكرار كنيد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *